Moja twórczość

Obrazy na sprzedaż

Czy mam borderline? - TEST

 Pomyślałam sobie, że przyszedł czas na notkę dla tych, którzy wchodzą na mojego bloga z nadzieją, że znajdą tu jakieś konkrety i wychodzą zawiedzeni. Dobrze wiem, że czytanie czyichś wynurzeń nie jest niczym produktywnym, szczególnie jeśli się tego kogoś nie zna.

Także dzisiaj notka z testem na borderline.

borderline test


Drogi czytelniku!
Test na borderline znajdziesz na wielu stronach, ale trafiłaś na moją. Będę się posiłkować testem ze strony emocje.pro. Bardzo Ci polecam tę stronę jeśli jeszcze jej nie znasz.

Borderline - co to?

"Straszliwa huśtawka nastrojów i uczuć, gniew złość, niezadowolenie, przybicie, smutek, rozwiązłość lub radość szybko ustępują sobie nawzajem. Jak grom z jasnego nieba spada nagła zmiana stanu psychicznego. Najbardziej błaha sprzeczka prowadzi do załamania nerwowego, najmniejsze nieporozumienie w kontaktach interpersonalnych skutkuje natychmiastowym zerwaniem stosunków" 
- Bowin Bandelow (niemiecki profesor, doktor nauk medycznych, psychoterapeuta)

Cierpiący na zaburzenie borderline wykazują niestabilność emocjonalną, impulsywność, mają niejasny lub zaburzony obraz samego siebie, problemy z kontrolowaniem gniewu, silne uczucie odrzucenia/opuszczenia, samookaleczenia. Zmagają się również emocjonalnie z depresją, zaburzeniami jedzenia, i/lub nadużywają substancji psychoaktywnych. Dotknięci tym zaburzeniem często tną się lub podpalają. Wiele osób, zwłaszcza we wczesnych latach, ma skłonności do myśli samobójczych i powtarzających się prób samobójczych. Takie niekonsekwentne zachowania najczęściej prowadzą do niestabilnych związków. A to nasila ich poczucie pustki, gniewu i rozpaczy spowodowanej poczuciem winy. Chory, nie mając żadnych powodów ku temu, może mieć okresy podejrzliwości względem innych (paranoja). Inne cechy to: nagłe wybuchy złości i wdawanie się w bójki.

Osoby z osobowością z pogranicza mają tendencje do podejmowania ryzykownych, impulsywnych zachowań takich jak używanie narkotyków, picie dużych ilości alkoholu, seks z przypadkowymi partnerami, napadowe obżarstwo. W sytuacjach stresowych ludzie z osobowością borderline mogą doświadczać urojeń, myśli prześladowczych, poczucia wyobcowania, braku poczucia czasu, wrażenia, że najbliższe otoczenie jest obce, utraty świadomości co do pewnych elementów z przeszłości, depersonalizacji. Osoby z osobowością borderline mogą mieć także problemy z koncentracją, co przekłada się na zdolność do nauki czy pracy. Wielu ludzi z osobowością z pogranicza cierpi na poważne schorzenia fizyczne takie jak silne i przewlekłe bóle, uczucie zmęczenia, artretyzm, cukrzycę.

Osobowość z pogranicza wiąże się z brakiem stabilności postrzegania siebie – w jednej chwili wysoka samoocena może zmienić się w poczucie własnej beznadziejności lub w poczucie bycia złą, nieprzyjemną, niesympatyczną osobą. Impulsywność związana z borderline przejawia się także w kontaktach seksualnych. Oznacza częste zmiany partnerów, trudności w utrzymaniu związku, ale również kłopoty z seksualną tożsamością. Kluczowym elementem osobowości z pogranicza jest emocjonalna niestabilność. Emocje osób z borderline można by opisać jako balansowanie na linie lub życie na ostrzu noża. Dobre samopoczucie w ciągu zaledwie kilku minut może przejść w stan silnego przygnębienia. Osobowość z pogranicza jest łączona z uczuciami silnego gniewu lub wewnętrznej pustki.

Źródło: www.psychiatria.pl

Artykuły o borderline

"Praca nad poczuciem wstydu u pacjentów z BPD, biorąc pod uwagę wskaźnik samobójstw jest kluczowa. Liczba badań mówiąca o wstydzie jako głównej emocji u osób cierpiących na zaburzenie osobowości z pogranicza, wskazuje, że nie należy odstawiać jej na boczny tor, zajmując się głównie złością i napadami gniewu."
~~~~~~~~~~
"Osoby cierpiące na borderline muszą, aby uniknąć kolejnych prób samobójczych, nauczyć się tolerować ból. Aby to mogło się zadziać, rodzina oraz terapeuta powinni wysłuchać i empatycznie podchodzić do osób cierpiących. Należy też unikać uporczywych pytań odnośnie powodów podjęcia próby samobójczej. W zamian za to konieczne jest uprawomocnianie emocji pacjenta. W tym celu często potrzebna jest terapia, a właściwie trening umiejętności najbliższych pacjenta. Jak podkreśla M. Linehan – ryzyko popełnienia samobójstwa jest sprawą priorytetową w terapii i regulacja tych zachowań powinna być celem pierwszorzędnym."
~~~~~~~~~~

"Samookaleczenie, czy zachowanie samo-destrukcyjne to zachowanie, które w swoim zamierzeniu nie ma prowadzić do śmierci. Jest próbą zredukowania stresu, poradzenia sobie z emocjami oraz wyrażenia tego, co czuje pacjent. Zwykle pacjent ma poczucie odrętwienia, przymusu zredukowania napięcia, oszołomienia, dużej dozy krytyki wobec samego siebie. Po dokonaniu aktu samookaleczenia się następuje krótkotrwała ulga. Dopiero później może dojść do pojawienia się emocji wtórnych– wynikających z tego, że doszło do samego aktu samookaleczenia.


Borderline - test

Emocje.pro z początku zaznacza, że nie ma polskiego testu na borderline. Jest tylko przetłumaczony SCID II składający się z kwestionariusza i wywiadu. Daje on jednak rzetelną diagnozę zaburzenia osobowości z pogranicza oraz innych zaburzeń osobowości. Test, który znajdujemy w internecie to nic innego jak spis cech osób z osobowością z pogranicza, które możemy posiadać bądź nie. Ważne jest, aby pamiętać, że do kwestionariusza przynależy również wywiad, który w takich testach jest niemożliwy do przeprowadzenia, wymagany jest do tego psychiatra lub psycholog. "Sam test zawyża wyniki, czyli jeśli ktoś zrobi diagnozę opierając się wyłącznie na kwestionariuszu to osoba będzie „bardziej zaburzona” niż jest w rzeczywistości" - piszą emocje.pro. Dlatego jeśli chcesz wykonać test to pamiętaj, że jeżeli wyjdzie Ci, iż masz borderline - zgłoś się do lekarza, aby postawił pełną diagnozę.
"Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć to zaburzenie znajdź kogoś, kto potwierdzi to SCID’em!!!
Nie bój się diagnozy. Większość osób odczuwa ulgę. Wreszcie wiedzą, co im dolega. Mogą się zmienić i powoli zbudować fajne życie, o jakim zawsze marzyli."
 - emocje.pro

Czy mam borderline?

Odpowiedz na poniższe pytania.

  • Czy masz okresy dobrego i złego nastroju (zmienne, silne emocje, które zmieniają się skrajnie nawet w ciągu jednego dnia)?
  • Czy bardzo boisz się odrzucenia?
  • Czy twoje związki są burzliwe, lub kończą się raptownie?
  • Czy idealizujesz i dewaluujesz swoich bliskich (ktoś jest dla ciebie całym światem, a potem stwierdzasz, że jest totalnym dnem, a potem znowu odwrotnie)?
  • Czy masz poczucie nudy, braku celu w życiu?
  • Czy czujesz się pusta/y wewnątrz?
  • Czy nie wiesz kim jesteś, jakie są twoje preferencje?
  • Czy jest obszar w twoim życiu nad którym nie masz kontroli?
  • Czy często zachowujesz się impulsywnie?
  • Czy radzisz sobie z emocjami, poczuciem nudy, złością, smutkiem za pomocą jedzenia, alkoholu, narkotyków, zakupami, seksem,itp?
  • Czy dokonujesz samouszkodzeń?
  • Czy masz myśli samobójcze?
Jeśli na część z tych pytań odpowiedziałeś "TAK" to istnieje prawdopodobieństwo, że cierpisz na BPD, bo to jest zestaw cech osób z BPD. Pamiętaj, aby skonsultować to z psychologiem albo psychiatrą. Te pytania same w sobie nie mogą Cię zdiagnozować.

Czynniki rozwoju ryzyka borderline-traumatyczne wydarzenia w dzieciństwie

  • Utrata ważnej osoby: rozwód rodziców, śmierć.
  • Nie zapewnienie podstawowych potrzeb: bezpieczeństwa, ochrony i miłości.
  • Emocjonalna przemoc: krytyka, agresja werbalna.
  • Ciężka, bolesna choroba.
  • Niekonsekwentne wychowanie.
  • Bycie świadkiem przemocy domowej.
  • Bycie ofiarą przemocy (np. bicie, krzyk, nieustanna krytyka).
  • Bycie ofiarą przemocy seksualnej.
"Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co powoduje zaburzenia osobowości, w tym zaburzenie osobowości z pogranicza. Prawdopodobnie jest to mieszanka czynników. Zarówno wrażliwość powodowana budową i biochemią mózgu, jak i niesprzyjające środowisko. Istotne jest, że zaburzenie osobowości powstaje bez Twojego udziału: Nie jesteś temu winna, winien!
Aż 76% kobiet z BPD było ofiarą molestowania seksualnego. Niektórzy naukowcy uważają, że borderline jest specyficznym rodzajem PTSD, czyli zaburzeniem po stresie traumatycznym, w tym wypadku występującym w dzieciństwie.
Wiele sławnych osób miało BPD, choćby Marylin Monroe, księżna Diana, czy znana w świecie naukowym Marsha Linehan, która sama u siebie zdiagnozowała BPD i sama stworzyła program leczenia, tak skuteczny w tym zaburzeniu." - emocje.pro

I co Ci wyszło? 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję, że chcesz się ze mną podzielić swoimi przemyśleniami!

© Sleepwalker | Wioska Szablonów | X | X